Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2018 | Archív výstav

A017„A017“

Výstava prác absolventov II. stupňa výtvarného odboru ZUŠ Nová Baňa
4.5. 2018 – 3.6.2018
Pohronské múzeum, Nová Baňa

Výstava predstavuje výber najlepších prác absolventov II. stupňa výtvarného odboru ZUŠ v Novej Bani. Autormi vystavovaných diel sú Michal Budinský, Alžbeta Budinská a súrodenci Martina a Patrik Šályoví.
„Sme mladí ľudia, ešte pred maturitou, väčšina z nás chodí do výtvarnej už 12 rokov v posledných ročníkoch sme vždy vo štvrtok večer mali v rozvrhu obľúbenú hodinku vo výtvarnej. Niekedy sa spoločne strávený čas stal dôležitejším ako vyučovanie. Začínali sme ako malí druháčikovia, vždy, keď sme odchádzali s ufúľaným oblečením, verili sme, že sa na nás mama nebude hnevať. Spoznali sme veľa spolužiakov, ale najdôležitejšia bola naša pani učiteľka. Počas celého nášho štúdia sme s ňou vyskúšali množstvo rôznych výtvarných techník, na našej výstave vám predstavujeme tie, ktoré sme zvládli najlepšie. Akryl na plátne – absolventské práce, grafiky a kresby, výber, pre návštevníka tých najatraktívnejších, tvorí základ výstavy.“
Výstava predstavuje prierez tvorby štyroch autorov, ktorí spolu navštevovali výtvarný odbor, preto je ich tvorba podobná, ale tematicky odlišná. Na obrazoch sa nachádzajú malebné krajinky, známy umelec, alebo rôzne abstrakcie či malé detaily. Autori chcú prostredníctvom výstavy motivovať mladších žiakov a laickú verejnosť k umeleckej činnosti a ukázať, že aj mladí ľudia majú umelecké cítenie.
Autori dúfajú, že prijmete ich pozvanie na výstavu a tešia sa na vašu pochvalu, či kritiku.

 

 

Staré techniky v novej dobeStaré techniky v novej dobe

Predstavia sa kreatívni seniori z Denného centra seniorov Lipa v Novej Bani
4.4. 2018 – 3.6.2018
Pohronské múzeum, Nová Baňa


Výstava „Staré techniky v novej dobe“ predstaví diela kreatívnych seniorov z Denného centra seniorov Lipa v Novej Bani. Denné centrum Lipa bolo zriadené mestom Nová Baňa v roku 2011. Jeho členovia sa stretávajú každý štvrtok od 13,00 do 17,00 na kreatívnych dielňach. Doteraz zvládli viacero starobylých výtvarných techník, ktoré hoci sú rozdielne, majú spoločného menovateľa: zdobiť a byť zdobený. Všetky majú korene v dávnej minulosti. Pre potreby súčasnosti boli znovuobjavené a prispôsobené novým technikám tvorby. Na kreatívnych stretnutiach sa používajú najmä dostupné a lacné materiály v nasledovných technikách: dekupáž, ktorá je u nás známa pod názvom servítková technika, origami – skladanie papiera, pergamáno, známe ako krajky z papiera. Nebudú chýbať kraslice, enkaustika – maľba voskom, quilling u nás známy aj ako papierový filigrán, maľba, šperky a ozdoby z korálikov, papierové pletenie a maľba na sklo.
Všetkým týmto technikám sa seniori začali venovať až po odchode na dôchodok. Nikto z nich nie je absolventom výtvarnej školy. Prostredníctvom výstavy chcú ukázať, že každý človek, hoci aj v neskoršom veku, má schopnosť vytvoriť niečo zaujímavé pre svoje okolie. Túto prezentáciu dielok mohli realizovať prostredníctvom zapožičania od nasledovných autorov: Jozefky Bittálovej, Kvetky Číkovej, Jolanky Hrnčiarovej, Márie Hudecovej, Boženky Klimkovej, Mariána Jauscha, Blaženky Stankayovej, Anky Šályovej, Natálky Šimovej a Zuzky Volfovej.
Autori výstavy Vás srdečne pozývajú na prehliadku ich diel a dúfajú, že výstava osloví aj nových členov, ktorí prídu medzi nich do klubu, či už si nezáväzne pohovoriť alebo zapojiť sa do mnohých kreatívnch aktivít.