Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2018 | Archív výstav

Maliar z presvedčenia„Maliar z presvedčenia“

Výber obrazov z tvorby Margity Senešiovej
5.10. 2018 – 19.11.2018
Pohronské múzeum, Nová Baňa

Margita Senešiová sa narodila 21. apríla 1974. Maľovala či kreslila už od malička. Často chodievala so svojím otcom do prírody, brávala si ceruzku a papier a kreslila zaujímavé stromy či výhľady z kopcov. Oslovila ju príroda, výhľady na krajiny a celá tá krása. Nikdy nenavštevovala výtvarnú školu - nemala to šťastie, no napriek tomu si všímala farby, techniky, tvary či obrazy slávnych, ktoré nevedela spustiť z očí. Milovala ten pocit niečo namaľovať, miešať farby a konečný efekt, keď ľudia s láskou a s radosťou pozerali na to, čo vytvorila. Ľudia a ich reakcie na obrazy ju motivovali k novej tvorbe.
Prvé maľované práce vznikali na vínových fľašiach, na ktoré si známi vyberali požadované motívy, väčšinou prírodného charakteru. Tejto technike maľby na sklené fľaše sa venovala tri roky. Až raz jeden priateľ povedal: " Nemaľuj fľaše - skús maľovať na plátno". Tak výzvu prijala. Preto je názov výstavy : Maliar z presvedčenia. "Lebo ľudia, čo ma majú radi, páčia sa im moje obrazy a veria v moje nadanie, ma presvedčili začať maľovať“.
„Robiť druhých ľudí šťastnými mojimi obrazmi, prináša pocit šťastia aj mne. Teší ma, keď aj človek bez umeleckého vzdelania môže šíriť ďalej talent, čo dostal od pána Boha ako dar“. Od tej chvíle, ako začala maľovať plátna, sa snaží učiť a zdokonaľovať, dávať do nich to, čo ju osloví. Veď námet príroda je nevyčerpateľný.
Výstava „Maliar z presvedčenia“ je prvou autorskou výstavou. Tematicky dominuje motív prírody, vidiecke usadlosti a vlastné videnia okolitého sveta. Na stvárnenie svojich predstáv používa akrylové farby, v niektorých prípadoch ozvláštnené trblietkami. Autorka výstavy verí, že jej obrazy zaujmú a spríjemnia návštevníkovi deň.

 

 

Tvorenie drotárky AnnyTvorenie drotárky Anny

Umelecké drotárstvo v podaní Anny Budovej
21.9. 2018 – 9.11.2018
Pohronské múzeum, Nová Baňa

Drotárstvo na Slovensku predstavuje ojedinelý fenomén, ktorý nemá obdobu, čo do rozsahu na určitom území, v žiadnom inom štáte. Meno tomuto zamestnaniu dal základný materiál - drôt, bez ktorého by sme si kedysi potulného slovenského drotára nevedeli predstaviť. V súčasnosti zažíva drotárstvo renesanciu. „Drotárine“ sa venuje čím ďalej, tým viac majstrov a každý z nich má svoj drotársky rukopis. Tak je to aj u drotárky Anny Budovej z Novej Bane, ktorá svoje výrobky predstaví širokej verejnosti prostredníctvom našej výstavy.
Kolískou drotárstva bolo okolie Trenčína a Kysúc, odkiaľ v 18. storočí odchádzali muži za prácou do železných hút v Čechách a Sliezsku. Získané vedomosti o vlastnostiach drôtu neskôr využívali pri drôtovaní. Neskôr sa drotárstvo rozšírilo aj na Zemplín a Spiš. Jednotlivci i skupiny drotárov chodili za prácou po celom Uhorsku, dostávali sa aj za jeho hranice, do Nemecka, cárskeho Ruska, na Balkán. Drotárčinu vykonávali nielen ako chudobní potulní remeselníci. Viacerí sa usadili vo väčších mestách, zriaďovali dielne, ba aj väčšie kovospracujúce podniky zameriavajúce sa na drotárske, ale i ďalšie kovospracujúce práce. Spočiatku bolo drotárstvo vandrovným doplnkovým zamestnaním a drotári sa obmedzovali na opravy hlineného riadu, poľnohospodárskeho náradia a vyrábali jednoduché predmety pre domácnosť a hospodárstvo. Do 21. storočia vstúpilo drotárstvo ako razantne sa rozvíjajúce remeselné odvetvie. Drôt oslovuje čoraz viac autorov, keďže jeho jednoduchá forma z neho robí univerzálny materiál a pôvodná technológia ponúka veľmi individuálny prístup k jeho spracovaniu. Historické drotárske výrobky, ich sortiment, tvaroslovie a ornamentika sú priamou inšpiráciou pre ľudových remeselníkov, ktorí cielene nadväzujú na pôvodné vzory v tvare, dekóre i technologickom spracovaní.
Anna Budová z Novej Bane sa od roku 2015 vo voľnom čase venuje drotárskemu umeniu. Jej umelecké meno je Drotárka Anna. K uvedenému umeniu ju priviedol priateľ Henrich, s ktorým pravidelne navštevuje rôzne podujatia na sliačskej leteckej základni. Počas jedného takéhoto podujatia ju znak 1. taktickej letky zaujal až tak, že sa podujala znak pretaviť do jedinečnej umeleckej podoby spôsobom jej vlastným. Pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatného Slovenska pani Budová vyrobila štátny znak pre kanceláriu predsedu vlády. Svoju kreativitu a záľubu v drotárstve pretavila aj do výnimočného maturitného tabla a tiež znaku, venovaného storočnici Československého letectva.
Hosťujúcimi autormi na výstave sú Henrich Kamody a Zuzana Necpálová.