Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2018 | Archív výstav

Maliar z presvedčenia„Maliar z presvedčenia“

Výber obrazov z tvorby Margity Senešiovej
5.10. 2018 – 19.11.2018
Pohronské múzeum, Nová Baňa

Margita Senešiová sa narodila 21. apríla 1974. Maľovala či kreslila už od malička. Často chodievala so svojím otcom do prírody, brávala si ceruzku a papier a kreslila zaujímavé stromy či výhľady z kopcov. Oslovila ju príroda, výhľady na krajiny a celá tá krása. Nikdy nenavštevovala výtvarnú školu - nemala to šťastie, no napriek tomu si všímala farby, techniky, tvary či obrazy slávnych, ktoré nevedela spustiť z očí. Milovala ten pocit niečo namaľovať, miešať farby a konečný efekt, keď ľudia s láskou a s radosťou pozerali na to, čo vytvorila. Ľudia a ich reakcie na obrazy ju motivovali k novej tvorbe.
Prvé maľované práce vznikali na vínových fľašiach, na ktoré si známi vyberali požadované motívy, väčšinou prírodného charakteru. Tejto technike maľby na sklené fľaše sa venovala tri roky. Až raz jeden priateľ povedal: " Nemaľuj fľaše - skús maľovať na plátno". Tak výzvu prijala. Preto je názov výstavy : Maliar z presvedčenia. "Lebo ľudia, čo ma majú radi, páčia sa im moje obrazy a veria v moje nadanie, ma presvedčili začať maľovať“.
„Robiť druhých ľudí šťastnými mojimi obrazmi, prináša pocit šťastia aj mne. Teší ma, keď aj človek bez umeleckého vzdelania môže šíriť ďalej talent, čo dostal od pána Boha ako dar“. Od tej chvíle, ako začala maľovať plátna, sa snaží učiť a zdokonaľovať, dávať do nich to, čo ju osloví. Veď námet príroda je nevyčerpateľný.
Výstava „Maliar z presvedčenia“ je prvou autorskou výstavou. Tematicky dominuje motív prírody, vidiecke usadlosti a vlastné videnia okolitého sveta. Na stvárnenie svojich predstáv používa akrylové farby, v niektorých prípadoch ozvláštnené trblietkami. Autorka výstavy verí, že jej obrazy zaujmú a spríjemnia návštevníkovi deň.