Pripravujeme | Kultúrne podujatia | Archív podujatí

2022 / 2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2009-2014

 

Svetový deň cestovného ruchuSvetový deň cestovného ruchu

27. 09. 2021

Prehliadky stálych expozícií, aktuálnych výstav Čo sa skrýva pod šatami a Stretnutie, regionálne kvízy, interaktívne zasadanie Zväzu stredoslovenských banských miest, prednáška Zväz stredoslovenských banských miest a koncert skupiny Arcon – to bol Svetový deň cestovného ruchu u nás v Pohronskom múzeu.

 

Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu Svetový deň cestovného ruchu  Svetový deň cestovného ruchu

 

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2021Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2021

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993. Hlavnými cieľmi DEKD sú: zvyšovanie povedomia európskych občanov o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy či informovanie verejnosti a politických orgánov o potrebe ochrany kultúrneho dedičstva pred novými hrozbami.V rámci tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva sme si pre návštevníkov nášho múzea pripravili sériu odborných prednášok na rôzne témy.

 

Ako sa budovali krajšie zajtrajškyAko sa budovali krajšie zajtrajšky

13.8.2021

Na prednáške spojenej s prezentáciou sme si pripomenuli socialistickú budovateľskú činnosť v meste Nová Baňa. Návštevníci sa dozvedeli, ako sa postupne stavali: pošta, závody, nemocnica, sídlisko kúpalisko, občianske brigády, akcie „Z“, zmeny verejného priestranstva a vývoj mesta v 50. - 80. rokoch 20. storočia.

 

 

Ušime si zvieratko II.Ušime si zvieratko II.

10.8.2021

Aj jedno augustové popoludnie sme pre našich malých návštevníkov pripravili tvorivé popoludnie, na ktorom sme sa venovali šitiu látkových zvieratiek podľa vlastného výberu. Deti si jednoduchým spôsobom vyrobili vlastné zvieratko, ktoré si ozdobili podľa svojej fantázie a zhotovené zvieratká si odniesli domov.

Ušime si zvieratko II. Ušime si zvieratko II. Ušime si zvieratko II.

 

Večerná prehliadka múzeaVečerná prehliadka múzea

7.8.2021

Augustovú Večernú prehliadku sme otvorili čítaním novobanských povestí z knihy A zvony nezvonia, ktoré zaujali nielen detského poslucháča. Hlavne novobanských návštevníkov zaujala prednáška pani riaditeľky na tému Kráľovstvo starých pohľadníc, kde sme sa prostredníctvom pohľadníc dostali do minulosti nášho kráľovského banského mesta. Pomyselnou čerešničkou na torte bolo vystúpenie dvoch študentiek konzervatórií a bývalých absolventiek ZUŠ Nová Baňa Hanky Mánikovej a Elenky Jarešovej, ktoré nám večer spríjemnili spevom a hrou na klavír.

Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea

 

Zbierky zblízkaZbierky zblízka

19. – 23.7.2021

Aj v roku 2021 sme priniesli návštevníkom nášho múzea jedinečnú možnosť dotknúť sa zbierkových predmetov a pozrieť si ich naozaj zblízka. Zbierkové predmety kvôli ochrane opatrujeme a dôkladne sa o nich staráme. Historička múzea vybrala presne 10 rozličných zbierkových predmetov z rôznych odborov. V tretej sérii sme predstavili nezvyčajnú farbotlač Svätej rodiny, smaltový chlebník, bustu z novobanského Kasína či palnú zbraň Mannlicher, ktorú po domácky upravil nejaký vojenský vyslúžilec. Desiatku predmetov mohli návštevníci podujatia skontrolovať a o každom jednom sa aj dozvedieť niečo viac.

Zbierky zblízka Zbierky zblízka Zbierky zblízka

 

Ušime si zvieratkoUšime si zvieratko

14.7.2021

Jedno letné júlové popoludnie sme pre našich malých návštevníkov pripravili tvorivé popoludnie, na ktorom sme sa venovali šitiu látkových zvieratiek podľa vlastného výberu. Deti si jednoduchým spôsobom vyrobili vlastné zvieratko, ktoré si ozdobili podľa svojej fantázie a odniesli si ho domov.

Ušime si zvieratko Ušime si zvieratko Ušime si zvieratko Ušime si zvieratko Ušime si zvieratko

 

Večerná prehliadka múzeaVečerná prehliadka múzea

3.7.2021

Obľúbeným letným podujatím Pohronského múzea je Večerná prehliadka, konajúca sa vždy v prvú júlovú sobotu v tradičnom čase 18,00 – 22,00. Počas tejto prehliadky sme návštevníkom sprístupnili stále expozície a dve nové výstavy „Stretnutie“ a „Čo sa skrýva pod šatami“.

Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea

 

Noc múzeí a galérií 2021Noc múzeí a galérií 2021

15. máj 2021

V roku 2021 bola Noc múzeí a galérií opäť iná ako po minulé roky. Keďže súčasná situácia stále neumožnila uskutočniť kultúrne akcie za prítomnosti viacerých návštevníkov, rozhodli sme sa aj tento rok pripraviť pre návštevníkov online aktivity, ktoré boli pridávané na našu facebookovú stránku v hodinových intervaloch. Prvým príspevkom sme priblížili ďalšiu časť výstavy „Fantázia v kockách ukrytá“, v druhom sme návštevníkom predstavili otoskop zo zbierkového fondu nášho múzea, ktorý používal novobanský mestský a banský lekár Dr. Horváth. Tretím príspevkom bolo krátke video, kde sme virtuálneho návštevníka privítali v našej najnovšej a najkrajšej stálej expozícii, kde sme okrem unikátnych barokových malieb ukázali aj krásne zreštaurované kreslo majiteľa prvej novobanskej elektrárne. Posledným internetovým príspevkom bola prezentácia zásnubných a ľúbostných pohľadníc z fotoarchívu Pohronského múzea. Živé vstupy na prehliadku stálych expozícií a aktuálnu LEGO výstavu boli každú celú hodinu. Veríme, že budúci rok nám situácia dovolí pripraviť toto podujatie v spolupráci so ZUŠ Nová Baňa s programom, ktorý záujme široké spektrum návštevníkov.

Noc múzeí a galérií 2021 Noc múzeí a galérií 2021 Noc múzeí a galérií 2021 Noc múzeí a galérií 2021