Pripravujeme | Kultúrne podujatia | Archív podujatí

2022 / 2021 / 2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2009-2014

 

Zbierky zblízkaZbierky zblízka

22. – 26.8.2022

V mesiaci august sme pre návštevníkov pripravili aj podujatie Zbierky zblízka, kde kurátorka múzea pripravila 10 zbierkových predmetov, ktoré si návštevník za stanovených podmienok mohol chytiť do vlastných rúk. Tento rok týmito predmetmi boli: guľa železná (slúžiaca ako strela do dela, kanónu), obraz vyšívaný (z pozostalosti po učiteľovi výtvarnej výchovy Jurajovi Kráľovi z 80. rokov 20. storočia), dóza kovová (slúžiaca na úschovu najrôznejších predmetov, vyrobená z alpaky), medaila z roku 1915 (táto medaila bola vyrazená z dela, ktoré bolo ukoristené od Rusov v bitke pri Krasniaku), oltárik domáci (podľa dostupných prameňov a nápisu bol dovezený z územia dnešného Talianska a vyrobený medzi rokmi 1901 – 1905), olejomaľba Karol Kraft Királyfalvi (maliar bol rodák zo Zlatých Moraviec, prezentované dielo nieslo názov „Pri dedine“, namaľované bolo medzi rokmi 1930-1939), model interiéru štálanského domčeka (ako to kedysi vyzeralo v domčeku novobanských Štálov ukázal model od Martina Raffaja), stroj na výrobu zmrzliny (stroj pozostával z dreveného vedierka na ľad, do ktorého sa vkladala plechová nádobka s kovových miešačom opatreným drevenou rúčkou), reťaze symbolické (pochádzajúce ešte zo súkromnej zbierky zakladateľa nášho múzea Antona Solčianskeho), banícke sako a čiapka (sako bolo súčasťou baníckej uniformy, ktorú si dávali zhotovovať buď sami baníci alebo banské závody v rámci príprav významných podujatí, či osláv).

 

Workshop SCRATCHARTWorkshop SCRATCHART

17.8.2022

Tvorivý workshop SCRATCHART s autorkou výstavy Premeny Michalou Lenčovou bol určený pre všetky vekové kategórie. Počas štyroch hodín trvania workshopu vznikli zaujímavé diela, ktoré vidíte na priložených fotografiách.

Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART Workshop SCRATCHART

 

Večerná prehliadka múzeaVečerná prehliadka múzea

6.8.2022
Augustová Večerná prehliadka múzea bola zameraná na mladších i starších návštevníkov. Pre malých sme pripravili veľké muzeálne pátranie v rámci aktuálnej výstavy Skvosty z múzea, kde mohli úspešní pátrači vyhrať darčekové a upomienkové predmety. Veľmi navštevované bolo i maľovanie na tvár a návštevníci ocenili i komentovanú prehliadku výstavy s kurátorkou. Na Večernú prehliadku sa tešíme opäť o rok.

Večerná prehliadka múzea - august 2022 Večerná prehliadka múzea - august 2022 Večerná prehliadka múzea - august 2022 Večerná prehliadka múzea - august 2022 Večerná prehliadka múzea - august 2022 Večerná prehliadka múzea - august 2022

 

Workshop OVERPAINTINGWorkshop OVERPAINTING

28.7.2022
Na workshope Owerpainting s autorkou výstavy Premeny Michalou Lenčovou si účastníci z vlastného podkladu alebo z výberu pripravených tlačených podkladov napríklad fotografie či lista z kalendára vybrali ten svoj a dofarbili rôzne vrstvy. Workshop bol ideálny pre všetky vekové kategórie.

Workshop OVERPAINTING Workshop OVERPAINTING Workshop OVERPAINTING Workshop OVERPAINTING

 

Večerná prehliadka múzeaVečerná prehliadka múzea

2. 7. 2022

Prvá večerná prehliadka nášho múzea sa niesla v znamení novej výstavy, pripravenej pri príležitosti 70. výročia založenia nášho múzea, ktorá nesie názov "Skvosty z múzea". Vrcholom večera bolo hudobné vystúpenie absolventky ZUŠ Nová Baňa Elenky Jarešovej. Spoločne sme strávili príjemný večer a už teraz sa tešíme na ďalšiu našu večernú augustovú prehliadku.

Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea Večerná prehliadka múzea

 

Rozkvitnutá lúkaRozkvitnutá lúka

V mesiaci máj sme zorganizovali pre deti vo veku 5 – 9 rokov tvorivú dielňu „Rozkvitnutá lúka", kde si pomocou odtláčania špongie namočenej v temperových farbách vytvorili kvetinové lúky a pestrofarebných motýľov, ako znamenie blížiaceho sa leta.

Rozkvitnutá lúka  Rozkvitnutá lúka Rozkvitnutá lúka

 

Noc múzeí a galérií 2022Noc múzeí a galérií 2022

14. 5. 2022

Po dvoch rokoch obmedzení sa opäť uskutočnil 18. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií. Za súmraku sa návštevníci mohli ponoriť do nevšednej atmosféry múzea, poprechádzať sa chodbami a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére. V spolupráci so Základnou umeleckou školou bol pripravený hodnotný program pozostávajúci z hudobného pásma. Zaujímavým bodom programu bol Príbeh zástavy Jednoty Orla z Hodruše-Hámrov. Okolnosti nájdenia zástavy nám priblížil nálezca zástavy Peter Fridrich, ktorý ju našiel poskladanú pod strechou rímsko-katolíckeho farského Kostola svätého Mikuláša v Hodruši-Hámroch v dezolátnom stave. Historička múzea Katarína Stredáková ozrejmila činnosť celočeskoslovenskej organizácie Jednoty Orla a samotné reštaurovanie zástavy poodhalili reštaurátorky pôsobiace na VŠVU Sylvia Birkušová a Ľuba Wehlend.

Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022 Noc múzeí a galérií 2022