Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2021 | Archív výstav

PESTRÉ VŠELIČO„PESTRÉ VŠELIČO“

15.10. 2021 – 28.11.2021

Pohronské múzeum Nová Baňa – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na výstavu obrazov Mgr. Dagmar Gregušovej, uvedenú pod názvom „Pestré všeličo“. Výstava je pre autorku druhá výstava na Slovensku a prvá v jej rodnom meste Nová Baňa.
Autorka sa narodila v Novej Bani, kde momentálne žije aj pracuje. Časť svojho života strávila v Londýne, kde mala svoj malý ateliér. Londýn patrí medzi očarujúce veľkomestá, kde sa stretajú rozličné kultúry, ktoré prinášajú so sebou veľkolepý inšpiratívny a ideový potenciál pre výtvarné umenie a tvorbu. A práve tu začala maľovať a tu vznikli jej prvé obrazy. Začala tvoriť pod pseudonymom D. G. Brezina, priezvisko si požičala od svojho starého otca Petra Brezinu.
Jej tvorba nie je len maľba na plátno, ale využíva rôzne štýly a moderné techniky ako sú napríklad: pouring a swiping, technika akrylovými farbami, 3D maľba, maľba so špachtľou. Obdivovala a študovala diela starých majstrov priamo na mieste diania. Postupne si vytvorila vlastný štýl tvorby, pričom sa snaží držať krok s dobou a nestratiť vlastnú identitu, čím podporuje možnosť vynikať jedinečnosti, unikátnosti a originalite svojich prác. V tvorbe nájdeme aj kópie z tvorby vynikajúcich výtvarných velikánov ako sú napr. V. Van Gogh, C. Monet, ktorých tvorba sa autorky dotkla a ktorých tvorbu obdivuje. Na potulkách ju fascinovalo Stredozemné more a Atlantický oceán.
Maľovanie učarovalo Dagmar Gregušovej už v detstve. Už ako školáčka sa zúčastňovala výtvarných súťaží. Navštevovala miestnu LŠU v Novej Bani, výtvarný odbor. Na svojich učiteľov spomína veľmi rada a je vďačná, že jej predstavili výtvarné umenie a vštepili lásku k nemu.
Neskôr vyštudovala UKF v Nitre, učiteľský odbor, kde sa zaoberala aj štúdiom dejín umenia a výtvarnej tvorbe. Umenie ju vždy fascinovalo.
Verí, že výstava poteší návštevníkov Pohronského múzea, či už domácich alebo návštevníkov mesta. Osobne je potešená, že práve tu bude vystavovať svoje obrazy, nakoľko bola kedysi súčasťou tímu ľudí pracujúcich v tomto múzeu. Pamätá sa, že práve vtedy bola v tichom úžase a obdivovala výtvarnú tvorbu Ing. Jolany Palajovej. O to viac je teraz potešená, že aj ona v týchto dňoch môže predstaviť svoju vlastnú tvorbu práve tu.

Niektoré obrazy už nevystavuje a sú súčasťou zbierok súkromných osôb, ale celú tvorbu si môžete prezrieť aj na sociálnej sieti FACEBOOK: https://m.facebook.com/dagasartgallery/.

 

 

MERKUR„MERKUR“

8.10. 2021 – 31.1.2022

 

Pohronské múzeum Nová Baňa – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na výstavu známej českej stavebnice Merkur. Kovová stavebnica so 100 ročnou históriu je českým fenoménom známym nielen u nás, ale na celom svete. Jej nadčasovosť podčiarkuje fakt, že sa na trhu s hračkami aj dnes teší veľkej popularite. Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť naozaj čokoľvek.
Všetko sa začalo v roku 1920, kedy továrnik Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. Boli to pliešky, ktoré sa dali spájať jednoduchým systémom háčikov. Táto sa stala predchodcom legendárnej stavebnice. V roku 1925 začali vyrábať Merkur, ako ho poznáme dnes. Jednotlivé dieliky boli farbené autolakom, čo bola tiež novinka, keďže jej predchodca Inventor farbený nebol. Zaujímavé je, že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém Merkur z roku 1925 doplniť s dnešnými dielikmi. Menili sa iba obrázky na kartónovej škatuli a, samozrejme, pribúdali nové typy dielikov, súčiastok a nové varianty stavebnice. Súčasný výrobca MERKUR TOYS s.r.o. stále vyrába edukačné pomôcky cielené na mechatroniku a motoriku. Na vysokých školách sa stavebnica využíva pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky.
Vystavené exponáty na našej výstave pochádzajú zo súkromnej zbierky Jiřího Mládka, zberateľa a historika kovových stavebníc z Českej republiky. Svojmu koníčku – detskej stavebnici sa venuje od roku 1975. Jeho jedinečná zbierka je najväčšia svojho druhu vo svete a okrem legendárnej stavebnice dokumentuje aj históriu výroby kovových stavebníc na území Čiech. Autor výstavy bol tiež iniciátorom založenia Múzea Merkuru v Polici nad Metují, kde je z tejto stavebnice zložený model Oceľového mesta vytvorený podľa predstáv Julesa Verna. Medzi exponátmi vystavenými v našom Pohronskom múzeu nájdete množstvo dopravných strojov a zariadení, mostové žeriavy, fiktívnu vzducholoď z verneoviek, rôznorodé automobily, funkčný kolotoč, stanicu s pohyblivými vláčikmi, „čočkostroj" a mnohé ďalšie.
Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov. Ľudia sa totiž z praktických i nostalgických dôvodov začínajú vracať ku klasickým hračkám.
Príďte si k nám pozrieť pestré verzie tejto stavebnice s úctyhodne dlhou tradíciou. Zaspomínajte si na detstvo alebo zoznámte mladšiu generáciu s fenoménom Merkur.