Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2018 | Archív výstav

2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2009-2014

 

MexikoMEXIKO

18.9.2015 – 30.10.2015
Pohronské múzeum, Nová Baňa

 

Výstava Mexiko je výstavou obrazov, fotografií či spomienkových predmetov, ktoré zozbieral počas svojho 6 mesačného pobytu študent doktorandského štúdia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v odbore etnológia Adam Uhnák. Prostredníctvom fotografií nám priblíži hlavné mesto – Mexiko, nachádzajúce sa v strednej časti krajiny vo vysokohorskej kotline. Obklopujú ho vrchy a sopky, prevyšujúce 5000 m. n. m. Hlavné mesto je hospodárske, politické a kultúrne centrum krajiny a je zároveň jednou z najväčších a najrýchlejšie rastúcich aglomerácií sveta, kde žije okolo 20 miliónov ľudí. Návštevník výstavy sa tiež dozvie, ako slávi domáce obyvateľstvo Deň mŕtvych – Sviatok všetkých svätých. Kým na Slovensku v tichosti prechádzame naše cintoríny a spomíname na zosnulých, na opačnej strane v Mexiku je to presný opak. Pred cintorínom bývajú stánky s občerstvením, ktoré ponúkajú tradičné mexické jedlá, všade počuť hudbu, nesprávajú sa pietne, ale prirodzene a veselo. Súčasťou výstavy je aj legenda o známej aktívnej mexickej sopke Popocatépetl, ktorá sa nachádza 72 kilometrov juhovýchodne od metropoly Mexiko a je druhou najvyššou sopkou v krajine (5450 m. n. m.). Výstava oboznámi i s troma príbehmi obyčajných ľudí, s ktorými sa etnológ počas svojho pobytu na mexickom vidieku zoznámil. Medzi spomienkové predmety, ktoré si autor výstavy priniesol, patria sochy Panny Márie Guadalupskej (zjavila sa v 16. storočí indiánovi Juanovi Diegovi na hore Tepeyac a v roku 1945 bola vyhlásená za patrónku a ochrankyňu Ameriky), tradičné amulety svätých, či piesok z pláže z obľúbeného turistického letoviska Acapulca...

MEXIKO MEXIKO MEXIKO MEXIKO

 

Objekty vnemuObjekty vnemu

4.9.2015 – 30.10.2015
Pohronské múzeum, Nová Baňa

 

"Fredderika Rose - Objekty vnemu" je výstavou obrazov s liečivou energiou renomovanej slovenskej výtvarníčky a poetky Oľgy Grečnárovej z Topoľčianok. Výtvarnému umeniu sa venuje od roku 1982. Maľuje senzitívne, pocitovo. Autorka sa dlhé roky prezentuje na profesionálnych slovenských, talianskych či iných zahraničných výstavách. Je členkou Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska, pôsobí v Slovenskej výtvarnej únii v Bratislave, umeleckej spoločnosti ARTEM Bratislava, a tiež je členkou La tavolozza v Taliansku. V priebehu posledných 30 rokov mala mnohé kolektívne i samostatné výstavy nielen na Slovensku (Dunajská Streda, Zlaté Moravce, Topoľčianky, Bratislava, Nitra, Levice). Autorka sa venuje i literárnej tvorbe, próze v kombinácii s poéziou a ilustráciami. Napísala aj zbierku poézie Zrkadlo duše. V roku 2015 bola autorka zapísaná do oxfordskej encyklopédie slovenských a českých osobností.
Obrazy i literárna tvorba má liečivý účinok. Energia v nich je vedecky dokázaná viacerými metódami, ktoré potvrdili, že sa jedná o automatickú kresbu. Je to maľba, ktorú autor nijako neovplyvňuje rozumom a vedomými ťahmi štetca. Pri takejto maľbe je maliar uvoľnený, bez myšlienok a obraz je vytváraný jeho podvedomím. Diela s najsilnejším energetickým nábojom bývajú tvorené za úplného ticha, a preto ich autori maľujú najradšej v noci.
Obrazy maľuje autorka len vtedy, keď má ten správny impulz a vznikajú často aj počas niekoľkých dní. Používa iba takú farbu, ktorá sa jej v danej chvíli zažiada. Nikdy si nepripravuje návrh na obraz. Občas sa stáva, že štetec alebo špachtľu odloží bokom a obraz dotvára prstami. Čím dlhšie pracuje na obraze, tým je jeho energia silnejšia. Najnovšie dopĺňa obrazy orgonitmi či liečivými kameňmi podľa vlastných pocitov alebo želania.

Objekty vnemu Objekty vnemu Objekty vnemu

 

V detskom sneV detskom sne

10.5.2015 – 21.8.2015
Pohronské múzeum, Nová Baňa – TatraLUG

 

Banskobystrický samosprávny kraj - Pohronské múzeum v Novej Bani a TatraLUG – slovenský lego fanklub predstavujú verejnosti celoslovenskú výstavu lega uvedenú pod názvom "V detskom sne".
Po prvý krát v strednej Európe sú vystavené aj úplne najstaršie výrobky spoločnosti LEGO – drevené hračky z 30. rokov minulého storočia. Ide o skutočné unikáty, ktoré sú trvale vystavené len v múzeu LEGA v Billunde v Dánsku. Na výstave v Pohronskom múzeu môžu návštevníci vidieť na objednávku zhotovené modely budov typické pre Novú Baňu ako budova historickej radnice, pohyblivý model Potterovho parného stroja či farský kostol Narodenia Panny Márie. Ďalšími svetovými modelmi, ktoré budú súčasťou výstavy sú Eiffelovka, Socha slobody, Taj Mahal, Tower bridge, Opera Sydney a veľké Lego mesto. Pripravená je aj séria Star Wars (modely kozmických lodí, vozidiel a postavičiek z filmovej ságy) a planéta Tatooine (fiktívna púštna planéta z filmovej ságy Hviezdne vojny).
Oficiálna história LEGA sa začala písať 28. januára 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Túto myšlienku priniesol dánsky tesár Ole Kirk Christiansen v roku 1932, keď vyrobil prvé tehličky stavebnice lega. O dva roky tento fenomén dostáva aj svoje pomenovanie LEGO. Značka firmy, ale i názov hračky vznikol spojením dvoch dánskych slov LEg a GOdt, čo je v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 sa stavajú modely podľa návodu a od roku 1978 sú už súčasťou stavebnice aj mini figúrky, ktoré poznáme dodnes. Prostredníctvom obchodných domov Prior sa v roku 1982 stavebnica začala predávať v bývalom Československu. V roku 1992 sa lego so svojimi modelmi zapisuje do Guinnesovej knihy rekordov a v roku 1996 spoločnosť LEGO vstupuje na internet a registruje svoju doménu www.lego.com.
V roku 2000 lego získava titul „Hračka storočia“. Počet fanúšikov rôznych vekových kategórií každým dňom narastá. Príčinou tohto úspechu, ktorý preveril čas je, že firma LEGO neustále reaguje na aktuálny dopyt a vždy prichádza s niečím novým.
Na štyroch informačných banneroch sa návštevníci dočítajú o podrobnej histórii LEGA. Prostredníctvom vystavených modelov uvidia celý vývoj stavebnice, ktorý trval desiatky rokov. Počas prehliadky výstavy bude návštevník oboznámený s minulosťou jednej z najúspešnejších spoločností sveta a v interaktívnej herni sa môže zabaviť pri skladaní tejto rokmi čoraz viac obľúbenejšej stavebnice.

 

V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne V detskom sne

 

Čo tie naše rúčky dokážuČo tie naše rúčky dokážu

1.6.2015-30.6.2015

Pohronské múzeum, Nová Baňa

 

Pohronské múzeum v spolupráci s Materskou školou Nábrežná predstavujú výstavu "Čo tie naše rúčky dokážu" – umenie maľby enkaustickým voskom predškolákov z motýlikovej triedy pod vedením Mgr. Alice Bindovej.

 

CIEĽ: Oboznámiť deti s novou výtvarnou technikou

Úloha: Vyjadriť svoje pocity a náladu v zábavnej a vzrušujúcej technike

1. oboznámenie rodičov s nápadom, schválenie v septembri 2014 na ZRPŠ
2. realizácia plánu - oboznamovanie detí s enkaustikou, materiálom, názorná ukážka
3. vlastná práca detí v skupinkách s enkaustickou žehličkou, perom a voskom počas školského roka 2014/2015
4. s podporou p. riaditeľky MŠ K. Štrbovej - zakomponovanie enkaustiky do plánov v rámci edukačnej aktivity, ranných hier, popoludňajších činností...
5. tvorilo 23 detí od 4,5roka do 6 rokov

Deti pracovali v skupinkách, mali menný zoznam, pravidlá práce, každý vytvoril 6 – 10 obrázkov podľa šikovnosti, zručnosti a dochádzky (cca 160ks obrázkov A6,A5,2ks A4)

NÁPAD: Vytvoriť výstavu v Pohronskom múzeu k MDD spojenú s vernisážou 1. júna a krstom knihy lektorkou enkaustiky Laurou Écsiovou. S podporou Pohronského múzea bola MŠ Nábrežná zaradená do ročného plánovania akcií a celý mesiac jún bol poskytnutý na výstavu enkaustických diel detí z materskej školy. Na základe veľkého záujmu, nadšenia detí a rodičov o enkaustiku bol projekt rozšírený o vydanie knižky pod názvom “ČO TIE NAŠE RÚČKY DOKÁŽU“ - 56 stranová knižočka o 23 deťoch predškolského veku pri práci s enkaustickou žehličkou, perom, voskom a ich diela, ktoré vytvorili. Doplnená je otázkou a odpoveďou dieťaťa. „Komu by si tvoj obrázok daroval a prečo?“ Sú v nej citáty o deťoch a rodičoch, niečo o enkaustike, venovanie deťom k MDD, poďakovanie sponzorom... Mgr. Alica Bindová chcela takto deťom ukázať aké je enkaustické umenie zábavné a vzrušujúce, že v každom je maliar svojich možností a vo výsledku objaví kreativitu a svoju osobnosť.

ZISTENIE: Deti nachádzajú v enkaustike odreagovanie, uspokojenie a radosť.

 

Čo tie naše rúčky dokážu Čo tie naše rúčky dokážu Čo tie naše rúčky dokážu Čo tie naše rúčky dokážu Čo tie naše rúčky dokážu

 

 

NAŠE MESTO A MY V ŇOMNAŠE MESTO A MY V ŇOM

13.03.2015 – 27.4.2015
Pohronské múzeum, NováBaňa

 

Výstava "Naše mesto a my v ňom" predstavuje fotografie žiakov ZUŠ v Novej Bani. Počas celej histórie ZUŠ nebola inštalovaná vlastná výstava fotografií.
V tomto školskom roku pedagógovia využili flexibilitu učebných osnov, kde žiaci 2. časti prvého stupňa základného štúdia môžu mať rozšírené vyučovanie o predmet fotografovanie. V škole nie sú podmienky k profesionálnemu fotografovaniu. Žiaci tak fotografovali svojimi fotoaparátmi, niektorí zrkadlovkami, iní mobilmi. Využili teda len svoju techniku a venovali sa fotografovaniu v meste, v obchodoch, na veži, v okolí mesta. Fotografie vznikli aj v noci. Keďže tento predmet bol prvý krát zavedený ako klasifikovaný, bol pre žiakov veľmi vzácny a atraktívny zároveň. Vzniklo veľa zaujímavých fotografií. Na výstave fotografií vystavuje svoje originálne fotografie 37 žiakov.
Dúfame, že tieto fotografické začiatky budú mať aj ďalšie tradície. Fotografie so žiakmi pripravovala Mgr. Ľubica Kormaňáková a vďaka patrí aj zastupujúcej učiteľke Mgr. Ž. Oklápekovej, ktorá pomáhala pri organizovaní a výbere fotografií.

NAŠE MESTO A MY V ŇOM NAŠE MESTO A MY V ŇOM NAŠE MESTO A MY V ŇOM NAŠE MESTO A MY V ŇOM
NAŠE MESTO A MY V ŇOM NAŠE MESTO A MY V ŇOM NAŠE MESTO A MY V ŇOM

 

ZABUDNUTÉ V ČASEZABUDNUTÉ V ČASE

13.03.2015 – 27.4.2015
Pohronské múzeum, NováBaňa

 

Výstava s názvom Zabudnuté v čase prestavuje súkromnú zbierku skamenelín Romana Arpáša. V zbierke na výstave sú obsiahnuté skameneliny od prvohôr po treťohory nielen z hornej Nitry, ale aj z iných krajín Európy, Afriky, Ameriky a Ázie. Autor výstavy začal svoje prvé skameneliny zbierať keď mal sotva 9 rokov. Počas jednej prechádzky v lese našiel skamenelinu a to ho natoľko upútalo, že sa paleontológii začal venovať cielene. Vo svojej zbierke má okolo 3500 exemplárov.
Územie Slovenska je pomerne bohaté na skameneliny. Skameneliny (fosílie) sú skamenené organizmy, či ich schránky, odtlačky a výliatky. Za skameneliny považujeme zvyšky staršie ako 10 000 rokov. Sú dokladom života v minulých geologických dobách. Ich poznanie slúži geológom na presnejšie zistenie relatívneho veku hornín.
Návštevník na výstave Zabudnuté v čase môže vidieť prvohorné živočíchy –trilobity, amonity, z rastlinstva sú zastúpené plavúne a opalizované drevo. Z druhohôr sú v hojnom počte zastúpené belemity či ustrice. Najbohatšiu zbierku na výstave tvoria treťohorné skameneliny. Z treťohôr môžeme obdivovať koraly, vzácne skameneliny treťohorných rýb, unikátne nohy zo žabky stromovej, úlomok zubov mastodonta (jeden z najzaujímavejšieho živočíchov, ktorý žil na hornej Nitre), žraločie zuby, časti zubov mamuta, časť hornej čeľuste pravekého jeleňa či časti parohov megacerosa.
V prípade záujmu si návštevníci výstavy môžu zakúpiť knihu Skamenený chodníček hornej Nitry od autora výstavy R. Arpáša.

ZABUDNUTÉ V ČASE ZABUDNUTÉ V ČASE ZABUDNUTÉ V ČASE ZABUDNUTÉ V ČASE

 

Socha a obrazSOCHA A OBRAZ

12.12.2014 – 27.2.2015
Pohronské múzeum, NováBaňa

 

Poslednou výstavou, ktorú pripravilo Pohronské múzeum pre rok 2014 je výstava „Socha a obraz”. Jedná sa o výber z tvorby akademickej maliarky Moniky Kubinskej a akademického sochára Bohuša Kubinského. Základy svojej profesie získali štúdiom na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici v rokoch 1980-1984, kde sa spojil ich profesionálny i súkromný život, ktorý pretrval v úspešnej spolupráci až do súčasnosti.
Absolvovali mnoho spoločných výstav a projektov, zúčastnili sa skupinových výstav a sympózií. Vďaka vysokej hodnote ich umeleckých diel si vyslúžili zisk štipendií a ocenení, ktoré im priniesli trvalé uznanie v odborných a laických kruhoch.
Okrem početných výstav po Slovensku vystavovali napríklad tiež v Paríži, Aachene, či v Budapešti. Ich diela obdivovali návštevníci galérií v Holandsku, Rakúsku, Taliansku, ako aj vo vzdialenej Litve.
Veľkým úspechom bola tiež veľkolepá výstava v Centre súčasného umenia DOX v Prahe venovaná tématike prvej a druhej svetovej vojny.
V Pohronskom múzeu môžu návštevníci od 12. decembra obdivovať pôsobivé diela výtvarného umenia, výnimočné svojou emocionálnou hodnotou, estetickosťou a jedinečnosťou, v duchu kréda manželov Kubinských: „Výtvarné dielo by malo byť najmä pre ľudí, malo by ich potešiť a svojím tvarom i pôsobením zaujať”.

Výstavu finančne podporili: Mesto Nová Baňa, Knauf Insulation Nová Baňa, DeltaLight, Záhradkárske potreby Ján Ďurček Nová Baňa, Elba Holý Nová Baňa, Coop Jednota Žarnovica, Direct Real, Enviroplasty.

 

SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ SOCHA A OBRAZ