Pripravujeme | Aktuálne výstavy | Výstavy 2020 | Archív výstav

2020 / 2019 / 2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2009-2014

 

Nostalgia okom"Nostalgia okom"

Výber fotografií Zuzany Zúbrikovej
7.2. 2020 – 20.3.2020

Výstava predlžená do 17. mája 2020!

Fotografia je jedným zo spôsobov ako zachytiť daný moment a ukázať pred svetom, ako ho jedinec vníma. Ukázať krásu videného sa Pohronské múzeum snaží cez výstavu fotografií Zuzany Zúbrikovej. Nesie názov „Nostalgia okom“. Pre niekoho sa viaže na miesto, pre iného na vec... Môže to byť scenéria, myšlienka či emócia... Podôb má mnoho, ale meno len jedno = NOSTALGIA.
Zuzana Zúbriková, rod. Vančišinová pochádza zo Žiaru nad Hronom, kde študovala na miestnom gymnázium. Už počas základnej školy navštevovala výtvarný odbor ZUŠ, kde si cibrila svoje výtvarné vnímanie priestoru. Keď sa stala matkou, začala fotografovať svoje deti. Z dlhej chvíle na rodičovskej dovolenke sa začala v roku 2014 venovať písaniu blogov o móde. Prišla však na to, že strohé slová jej nestačia na vyjadrenie myšlienok a pocitov a plynulo prešla na fotografiu. V roku 2016 sa stala fotografkou na voľnej nohe. V roku 2017 sa rozhodla posunúť svoje hoby na profesionálnu úroveň a absolvovala certifikovaný kurz fotografovania. Fotografovanie ju pohltilo natoľko, že sa prestala venovať blogovaniu. Od roku 2018 sa venuje aj štúdiu Masmediálnej komunikácie na Paneurópskej vysokej škole.
Na výstave Pohronského múzea uvidíte sériu veľkoformátových fotografií zachytávajúcich momenty, miesta a ľudí, ktorých autorka vníma nostalgicky. Ostala verná svojmu rodnému mestu, o čom svedčí séria fotografií zo žiarskeho kaštieľa či z budovy bývalej „Kysličnikárne“ v areáli bývalých Závodov Slovenského národného povstania. Jedinečnosťou dýcha aj slovenský folklór, ktorý autorka zachytila aj počas Hontianskej parády v Hrušove.
„Nostalgia okom“ je prvou autorskou výstavou Zuzany Zúbrikovej. Zastáva filozofiu, podľa ktorej sú výsledky práce dôležitejšie ako prezentácia a ak sú kvalitné, práca sa predá sama.
Srdečne pozývame!

Nostalgia okom Nostalgia okom Nostalgia okom Nostalgia okom Nostalgia okom Nostalgia okom

 

Keď obrazy rozkvitnú„Keď obrazy rozkvitnú“

6.12.2019 – 31.1.2020
Výstava obrazov Ing. Karola Peťka


Autor už v škole vynikal v kreslení a maľovaní a tejto záľube sa venoval často a rád predovšetkým doma. Jeho snom bolo maľovať obrazy ako profesionál, preto sa usiloval o umeleckú dráhu. Osud preňho ale pripravil inú cestu. Vyštudoval technickú univerzitu a tak sa výrobné výkresy stali jeho obrazmi a tuš jeho farbami. Po skončení štúdia pracoval v strojárstve, nikdy však neprestal maľovať svoje farebné obrazy. Doma opúšťal strohé línie technických výkresov a nahrádzal ich ladnými krivkami a pestrými farbami svojich obrazov.
Predmetom jeho malieb sa stali rozmanité farebné krásy prírody plné harmónie aj kontrastov. Dokonalé kvety, krajinky, zvieratá, ale tiež hrady a zámky. Jeho snom je maľovať verne portréty. Všetko sa snaží zachytiť realisticky.
Výstava s názvom: „Keď obrazy rozkvitnú“ vás pozýva do jeho tvorivého farebného sveta. Je autorovou prvou výstavou vôbec.
Po sérií rozkvitnutých obrazov autor plánuje pokračovať v plnení svojho sna a maľovať krajinky, zvieratá a možno aj portréty. Otázka ďalšej výstavy teda zostáva otvorená...

Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú Keď obrazy rozkvitnú

 

Ako sa budovali krajšie zajtrajšky„Ako sa budovali krajšie zajtrajšky“

30.10. 2019 – 31.1.2020
Pohronské múzeum, Nová Baňa

Výstava „Ako sa budovali krajšie zajtrajšky“ je zameraná na obdobie socializmu v Československej republike, zachytáva teda roky 1948 – 1989. Venovaná je 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá toto obdobie ukončuje.
Jednotlivé časti výstavných priestorov ukazujú návštevníkovi obraz bežnej domácnosti z tohto obdobia. Úvod je venovaný deťom, zobrazuje detskú izbu, v ktorej sa nachádzajú napríklad stavebnica Merkur, svetoznáma Rubikova kocka, spoločenská hra Človeče nehnevaj sa!, drevené kocky, bábiky, autíčka, rôzne hry, detské leporelá a rozprávkové knihy. Vďaka týmto predmetom sa vrátite do bezstarostného detstva.
Ako mohla vyzerať vtedajšia kuchyňa, prezentuje ďalšia časť našej retro výstavy. Vybavenie kuchyne je z obdobia 50. – 80. rokov, zastúpené sú vtedajšie výdobytky techniky ako domáci robot, gril, mixér... Dominantou tejto časti je typický kredenc z 50. rokov 20. storočia, v ktorom uvidíte riady, hrnce, poháre a nezabúdame ani na typické oblečenie domácej gazdinky – šatovú zásteru.
V expozícií školstva sme sa snažili okrem typickej školskej lavice a stoličiek zakomponovať uniformy iskričky, pioniera, zväzáka a súdruha učiteľa. V každej škole nesmel chýbať vytáčací telefón a ten náš je doplnený o špeciálnu zámku. Vystavené sú šlabikáre, triedna kniha, písanky, školská taška a rôzne iné pomôcky. Zachovali sa nám aj preukazy z vtedy povinných brigád. Nasledujúca časť predstavuje športové náčinie a odevy, ktoré ľudia potrebovali, ak sa chceli venovať turistike, korčuľovaniu, hokeju, futbalu, či bicyklovaniu...
Do našej improvizovanej spálne sme umiestnili toaletný stolík s kozmetickými potrebami, holiacim strojčekom, fénom, bižutériou a nočnú košeľu z česaného silónu, ktorú vlastnila väčšina žien v tomto období. Stolík ukrýva aj bavlnky v originálnych baleniach a knihy na voľnočasové čítanie. Z technických vymožeností tu uvidíte rozhlas po drôte, televízor Carmen, vysávač ETA, gramorádio s platňami, či infražiarič Sahara.
Zlatá Zuzana – set luxusných sklených pohárov nechýbala v žiadnej obývačke. Doplnili sme ju porcelánovou obedovou súpravou a špeciálnymi pohármi vyrobených pri výročiach novobanského podniku Kveta. Zo zariadenia tu nájdete gauč, stolík so stoličkami. Súčasťou je aj vianočný stromček, ktorý sa vyrábal vo výrobnom družstve invalidov Kveta a vhodne dopĺňa blížiace sa obdobie vianočných sviatkov.
Vo výstave nájdete aj legendárny kočík značky Liberta a hojdacieho kohúta, kde sa môžu malí návštevníci pohojdať. V malých vitrínach prezentujeme mince a bankovky, medaile z rôznych príležitostí a odznaky, zberateľský artikel aj v súčasnosti.
Výstavu oživujú banery so socialistickými heslami ako napríklad „Ani zrno nazmar“, „Pionier bráni mier“, „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ doplnené fotografiami z fotoarchívu Pohronského múzea.
Našu výstavu by sme v takejto miere nezrealizovali bez pomoci ľudí ochotných zapožičať svoje osobné predmety z daného obdobia, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Výstavou pozývame staršiu generáciu zaspomínať si a mladšej ukázať, ako sa žilo v socializme. Veríme, že výstava „Ako sa budovali krajšie zajtrajšky“ návštevníka zaujme a osloví rôzne vekové kategórie.

Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky Ako sa budovali krajšie zajtrajšky